کد خبر: 3194
تاریخ انتشار: فروردین 18, 1400

قرارداد ۲۵ سال ایران و چین هیچ ارتباطی با FATF ندارد

قرارداد ۲۵ سال ایران و چین هیچ ارتباطی با FATF ندارد

به گزارش نمایندگان کویر: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه FATF نباید ابزار فشار باشد، بیان کرد: اگر هدف FATF شفافیت مراودات مالی است، مجلس ایران سالهاست قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم و مبارزه با پولشویی را تصویب کرده است از این رو …

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره تاثیر FATF بر قرارداد ایران و چین اظهار کرد: FATF یک هدف خاص دارد به جهت اینکه بتواند شفافیت اطلاعات را رقم بزند، این هدف خاص مطلوب خیلی از کشور‌ها است، اما تبدیل به ابزاری در راستای سیاست‌های استعماری آمریکا و اروپا شده است.

وی ادامه داد: FATF برای اروپا و آمریکا تبدیل به ابزاری شده است. مثلا عربستان که در سوریه پولشویی کرده و کمک‌های مالی به تروریست‌ها انجام داده است چرا مواخذه نمی‌شود، اما در برابر جمهوری اسلامی می‌گویند که باید چرخش مالی مشخص شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اینکه بخواهیم با ابزار FATF در زمین جهانی بازی کنیم به صلاح کشور نیست، اگر واقعا شفافیت مبنا باشد، جمهوری اسلامی ایران شفافیت دارد.

پورابراهیمی در پاسخ به این سوال که چینی‌ها بعد از امضای قرارداد با ایران مطرح کردند که ایران باید به FATF بپیوندد، تصریح کرد: در بحث چین هم همه زوایا می‌تواند مبنا باشد. یعنی ماهیت FATF از جانب ایران قبول است، اما ابزار سیاستی و علیه جمهوری اسلامی ایران را قبول نداریم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه FATF نباید ابزار فشار باشد، بیان کرد: اگر هدف FATF شفافیت مراودات مالی است، مجلس ایران سالهاست قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم و مبارزه با پولشویی را تصویب کرده است از این رو در مراودات با چین مشکلی نداریم، زیرا داد و ستد با این کشور از طریق پیمان دوجانبه و پول ملی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *