کد خبر: 3332
تاریخ انتشار: فروردین 25, 1400

لزوم ایجاد خط انتقال جداگانه آب شرب از پروژه خلیج فارس و خروج رفسنجان از بحران

لزوم ایجاد خط انتقال جداگانه آب شرب از پروژه خلیج فارس و خروج رفسنجان از بحران

به گزارش نمایندگان کویر: نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی گفت: یک راهکار برای حل بحران کم آبی رفسنجان، استفاده از خط انتقال آب خلیج فارس به مس سرچشمه است که ایجاد خط جداگانه برای آب شرب باید صورت گیرد.

حجت الاسلام”حسین جلالی” امروز 25 فروردین ماه با ابراز نگرانی از اوضاع فوق العاده نگران کننده در زمینه تامین آب در تابستان پیش رو اظهار کرد: امسال نسبت به سال گذشته 71 درصد کاهش نزولات آسمانی و باران در استان کرمان داشتیم.

وی افزود: سال سختی در خصوص بارندگی پیش رو داریم و سال قبل 600 میلیون مترمکعب آب پشت سدها جمع شده بود، امسال 104 میلیون مترمکعب ذخیره سازی شده که حدود یک ششم سال گذشته است.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: کرمان، رفسنجان و زرند سه شهرستانی هستند که به ترتیب بحرانی ترین شهرهای استان از نظر آب محسوب می شوند.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری جلسه ای در تهران با حضور استاندار کرمان، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران، مدیرعامل گل گهر و مدیرعامل خط انتقال آب خلیج فارس به سیرجان، سرچشمه و چادرملو، با هدف بررسی وضعیت آب شرب در رفسجان و کرمان گفت: در این جلسه راهکارهای رسیدن به یک آب پایدار مورد بررسی قرار گرفت.

جلالی ضمن سفارش مردم به صرفه جویی در مصرف آب افزود: یک راهکار استفاده از خط انتقال آب خلیج فارس به مس سرچشمه است که ایجاد خط جداگانه برای آب شرب باید صورت گیرد و با توجه به اینکه تلاش زیادی برای انتقال آب صورت گرفته و آب هم زیاد است، صنایع مازاد آب خود را می توانند بفروشند و وظیفه وزارت نیروست که با خرید مازاد، آب شرب مردم را تأمین کند.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس با تأکید بر اینکه وزارت نیرو باید هرچه سریعتر اقدام کند، گفت: اگر قرار است دولت یا سازمان برنامه و بودجه تصویب کنند، باید سریعتر این کار انجام شود.

وی متذکر شد: در جلسه مذکور قرار شد راهکارهای حقوقی و قانونی واگذاری آب به مردم پیدا شود و با استفاده از 9 درصد حقوق دولتی معادن این انتقال آب صورت گیرد و ما مصمم و پیگیر هستیم مسأله آب شرب مردم رفسنجان حل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *